2009-ben a használatba vételi engedélyt szerzett lakások száma – a 2008-as évhez viszonyítva – 11 százalékkal, míg az új építési engedélyek száma 35 százalékkal csökkent. 2009-ben hozzávetőlegesen 32 ezer lakás kapta meg a lakhatási engedélyt valamint 28.400 új lakás kapott építési engedélyt.
Az ingatlanfejlesztőknek köszönhető lassítás miatt a visszaesés 2009. második felében jelentősebb volt: a lakhatási engedélyt szerzett lakások száma a tavalyelőtti év második félévében átadott lakásoknak csupán a háromnegyedét tette ki, ugyanakkor az új építési engedélyeké több mint az 50 százalékát, tudhatjuk meg a Központi Statisztikai Hivatal lakáspiaci felméréséből.
A hazai lakásépítések száma az elmúlt hat évben folyamatosan csökkent, akár a kiadott építési engedélyek, akár a használatba vételi engedélyek számát tekintjük. Az elmúlt egy évben azonban az újonnan kiadott építési engedélyek száma tízéves mélypontra zuhant. Ha tehát ez a csökkenési ütem 2010-ben is megmarad, akkor a 2011-re illetve 2012-re prognosztizált lakáshiány valóra válhat. Tavaly összességében 31.944 lakásra adtak is használatba vételi, valamint 28.400 lakásra építési engedélyt. Ennek köszönhetően először fordult elő az elmúlt tíz éves viszonylatban, hogy több lakás készült el hazánkban, mint amennyit fel kívántak építeni.
A Statisztikai Hivatal adatai alapján a tavaly megszűnt lakások száma 4140, ami tíz százalékkal haladja meg a megelőző évit. A fővárosban a növekedés másfélszeres volt, ami a településrendezéseknek és a jelentős mértékű avulásnak köszönhető. A megszűnt lakásoknak a 29 százaléka, budapesti viszonylatban pedig több mint az 50 százaléka önkormányzatok tulajdonában volt. Az egész országot tekintve viszonylag a kisebb területű lakások szűntek meg, melyek átlagban 64 m2 nagyságúak voltak.
Az újonnan kiadott építési engedélyeket tekintve a jövőben 2.750.000 m2-t meghaladó lakóépület és 3.360.000 m2 egyéb épület felépítése várható. Az előbbieket nézve ez 31 százalékos, az utóbbiakat tekintve pedig 26 százalékos mérséklést jelent tavalyelőtthöz képest. A lakóépületek viszonylatában a legjelentősebb arányú csökkenés a három és több lakások épületek körében figyelhető meg, 37 százalékkal kisebb terület beépítését tervezik a 2008-as adatokhoz viszonyítva. Az újonnan kiadott engedélyek szerint ez által a beépítendő tér 50 százalékát egylakásos lakóházként tervezik, a három és több lakásos lakóépületek pedig 38 százalékos részt képviselnek.
A hazai lakásfejlesztés legdinamikusabb korszaka a 2006 és 2007 közé tehető utolsó fellendülési periódussal lezárult. Az építési és használatba vételi engedélyek száma évről évre csökken. A 2009-ben tapasztalt, összesen 15 ezer darabbal csökkent építési engedélyek száma megegyezik a 2004 és 2008 közötti, vagyis 5 év alatti összes csökkenéssel.
Hasonló bejegyzések:
Cimkék: használatbavételi engedély, ingatlan, ingatlanberuházás, ingatlanérték, lakás, lakásár, lakásépítés, lakáspiac, lakhatási engedély, új lakás